Metodika informacijskog odgoja i obrazovanja 1
ISVU: 129219•6 ECTS•Zimski i ljetni semestar
Osnovne informacije
- Organizacijska jedinica
- Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti
- Satnica
- Predavanja: 30 sati
- Metodičke vježbe: 30 sati
Nastavnici
Cilj
Steći znanja i razviti vještine vezane uz odgojno-obrazovno okruženje školske knjižnice
Sadržaj
- Uvod
- Što je metodika?
- Organizacija rada škole i školske knjižnice kao školskog informacijskog centra
- Kurikulum i nastavni plan i program
- Školski knjižničar
- Teorije učenja
- Komunikacija u poučavanju
- 1. kolokvij
- Ishodi učenja
- Nastavni principi, metode i sistemi
- Nastavna priprema
- Uvodni dio nastavnog sata
- Središnji dio nastavnog sata
- Završni dio nastavnog sata
- 2. kolokvij
Ishodi učenja
- objasniti temeljne pedagoške pojmove
- demonstrirati primjerena nastavna umijeća
- održati nastavnu etapu
- pripremiti nastavni sat
- objasniti dokumente, zakone i podzakonske akte vezane uz školsku knjižnicu
- analizirati zaduženja školskog knjižničara
Metode podučavanja
Predavanja, metodičke vježbe, rasprave, e-učenje.
Metode ocjenjivanja
1. kolokvij- 30%
2. kolokvij- 30%
Zadaće-15 %
Vježba- 10%
Razgovor o vježbi- 5%
Nastavna priprema-10%
Obavezna literatura
- Kovačević, D.; Lasić-Lazić, J.; Lovrinčević, J. (2004). Školska knjižnica-korak dalje. Zagreb : Zavod za informacijske studije
- Kovačević, D.; Lovrinčević, J. (2012). Školski knjižničar. Zagreb : Zavod za informacijske studije
- Kyriacou, C. (2001). Temeljna nastavna umijeća : metodički priručnik za uspješno poučavanje i učenje. Zagreb : Educa
- Predavanja
Dopunska literatura
- XXI. Proljetna škola školskih knjižničara Republike Hrvatske (22.-25. travnja 2009.). Zbornik radova.
- XXIII. Proljetna škola školskih knjižničara Republike Hrvatske (9.-11. svibnja 2011.). Zbornik radova
- XXIV. Proljetna škola školskih knjižničara Republike Hrvatske (21.-24. ožujka 2012.) Zbornik radova