Književnost u nastavi I.
ISVU: 117633•3 ECTS•Zimski semestar
Osnovne informacije
- Organizacijska jedinica
- Odsjek za kroatistiku
- Satnica
- Predavanja: 15 sati
- Seminar: 15 sati
Nastavnici
Cilj
Upoznati studente s teorijom i praksom školske nastave i ukupne školske recepcije hrvatske i svjetske književnosti; osposobiti studente za izvedbu nastave hrvatske i svjetske književnosti u osnovnim i srednjim školama.
Sadržaj
- 1. Interpretativno čitanje
- 2. Metodički sustavi
- 3. Programi, vrste sati, lokalizacije
- 4. Motivacije u nastavi književnosti
- 5. Interpretacija u nastavi (prvi dio)
- 6. Interpretacija u nastavi (drugi dio)
- 7. Teorija književnosti u nastavi: Emil Staiger (lirski stil)
- 8. Teorija književnosti u nastavi: Emil Staiger (epski i dramski stil)
- 9 Metodički pristup Eliotovoj Pustoj zemlji (prvi dio: motivacija, lokalizacija, int. čitanje, interpretacija, priprema učenika koji aktivno sudjeluju u satu)
- 10. Metodički pristup Eliotovoj Pustoj zemlji (drugi dio: intepretacija, sinteza)
- 11.Pejzažno pjesništvo u nastavi
- 12. Domoljubno pjesništvo u nastavi
- Metodički pristup književnomu liku
- 14. Pristup baladama: Hasanaginica
- 15. Kvintilijan i nastava hrvatskoga jezika
Ishodi učenja
- osposobljenost za izbor i uporabu sustava i metoda tumačenja primjerenih književnomu djelu i učenicima
- osposobljenost za Interpretativno čitanje književnih djela
- osposobljenost za primjenu teorije i povijesti književnosti u nastavi i interpretaciji namijenjenoj učenicima
- osposobljenost za recepciju i interpretaciju klasika hrvatske i svjetske književnosti u nastavi, s naglaskom na lirici
- osposobljenost za primjenu retoričkih tehnika u nastavi
Metode podučavanja
Predavanja, rad na tekstu, usmjereno čitanje i čitanje sa zadatkom;
studentska izlaganja i vježbe razrednih situacija;
pisanje pripreme
Metode ocjenjivanja
Znanje se provjerava tijekom seminara, tako da studenti moraju pokazati da su svladali teorijske upute s predavanja i iz literature, te da ih umiju primijeniti u praktičnom radu.
Pisani ispit sastoji se od 15 upita, na koje studenti 45 minuta odgovaraju kratkim rečenicama.
Tijekom usmenoga ispita studenti dokazuju da su svladali i dijelove gradiva na koje nisu točno odgovorili u pisanom dijelu ispita; moraju dokazati da poznaju gradivo u cijelosti.
Obavezna literatura
- Pandžić, Vlado: Hrvatski roman u školi, Profil, Zagreb 2001. (izabrana poglavlja)
- Rosandić, Dragutin: Metodika književnoga odgoja, Školska knjiga, Zareb 2005. (izabrana poglavlja)
- Slavić, Dean: Peljar za tumače, Književnost u nastavi (izabrana poglavlja), Profil, Zagreb 2011.
- Baldick, Chris: Oxford Concise Dictionary of Literary Terms, Oxford University
Dopunska literatura
- Beker, Miroslav: Suvremene književne teorije, SNL, Zagreb, 1986.
- Beker, Miroslav: Uvod u komparativnu književnost, Školska knjiga, Zagreb, 1995.
- Biti, Vladimir: Pojmovnik suvremene književne teorije, Matica hrvatska, Zagreb, 1997.
- Cuddon, J.A.: Literary Terms and Literary Theory, Penguin, London 1998.
- Kajić, Rasima: Povezivanje umjetnosti u nastavi, Školske novine, Zagreb, 1991.
- Nikčević, Milorad: Transformacije i strukture, Školske novine, Zagreb, 1982.
- Maroević, Tonko: Napisane slike: likovna umjetnost u hrvatskoj Književnosti od Moderne do Postmoderne, Hrvatska sveučilišna naklada, Zagreb, 2007.
- Mattes, W. : Nastavne metode: 75 kompaktnih pregleda za nastavnike i učitelje, Naklada Ljevak, Zagreb 2007.
- Meyer, H.L.: Unterrischtsmethoden, Scriptor, Frankfurt 1987.
- Visinko, Karol: Jezično izražavanje u nastavi hrvatskoga jezika: pisanje, Školska knjiga, Zagreb 2010.
- Žmegač, Viktor: Književnost i glazba, Matica hrvatska, Zagreb, 2003.
- Županović, Lovro: Hrvatski pisci između riječi i tona, Matica hrvatska, Zagreb 2001.