Teorije i metodike nastave
ISVU: 118146•5 ECTS•Zimski semestar
Osnovne informacije
- Organizacijska jedinica
- Odsjek za pedagogiju
- Satnica
- Predavanja: 30 sati
- Metodičke vježbe: 30 sati
Nastavnici
Cilj
Cilj je predmeta upoznati studente s predmetom metodike nastave i praktičnim pitanjima pripreme, realizacije i (samo)evaluacije nastave te razviti bazične kompetencije vezane uz promatranje i praćenje nastave te planiranje, izvođenje i evaluaciju nastave i kolegijalno opažanje.
Sadržaj
- Uvod u kolegij.
- Osnovni metodički pojmovi.
- Ciljevi i zadaci nastave.
- Artikulacija nastavnog sata.
- Metode aktivnog učenja i suradničko učenje.
- Kako uspješno učiti u timu?
- Projektna nastava.
- Promatranje nastavnog sata. Analiza nastavnog sata.
- Kolegijalno opažanje nastave.Protokoli praćenja nastave.
- Vrednovanje učeničkih radova i postignuća.
- Metodika prirodno znanstvenog područja.
- Metodika književno-umjetničkog područja.
- Metodika početne nastave (matematike, jezika, prirode i društva). Metodika tjelesne i zdravstvene kulture.
- Pripremanje za izvedbu nastavnog sata.
- Analiza rezultata i zaključna razmatranja.
Ishodi učenja
- Definirati osnovne metodičke pojmove
- Razlikovati metodiku nastave od didaktike
- Upotrijebiti različite sociološke oblike nastavnoga rada u zadanoj nastavnoj situaciji
- Demonstrirati različite nastavne metode
- Procijeniti opravdanost odabrane nastavne metode
- Samostalno osmisliti pripremu za nastavu služeći se različitim izvorima iz područja metodike nastavnog predmeta (priroda i društvo)
- Samostalno planirati, izvesti i evaluirati nastavni proces na razini nastavne jedinice
- (Samo)evaluirati nastavni proces prema zadanim metodičkim kriterijima
Metode podučavanja
Predavanje, metodičke vježbe, javna pedavanja, ogledna predavanja, kolegijalno opažanje u nastavi
Metode ocjenjivanja
Da bi uspješno odgovorili zahtjevima ovog kolegija studenti moraju zadovoljiti svih pet navedenih područja:
• Pohađanje metodičkih vježbi
• Javno predavanje
• Kolegijalno opažanje+dnevnik promatranja nastave
• Kolokviji
• Pismena priprema
U prve tri kategorije ocjena je u kategoriji: zadovoljio – nije zadovoljio.U zadnje dvije kategorije ocjena je brojčana.
Obavezna literatura
- De Zan, I. (2001). Metodika prirode i društva.Školska knjiga:Zagreb
- Peko, A; Pintarić, A. (1999.) Uvod u didaktiku hrvatskog jezika. Osijek: Pedagoški fakultet.
- Markovac, (2000.) Metodika početne nastave matematike. Školska knjiga: Zagreb.
Dopunska literatura
- Aktualni udžbenici za RN u osnovnoj školi i odgovarajući priručnici za učitelje.
- Jurić,V. (1989). Metoda razgovra u nastavi. Zagreb: Zavod za pedagogiju FFZG.
- Findak, M. (2003). Metodika tjelesne i zdravstvene kulture. Zagreb: Školska knjiga.