Kurikulum ranog odgoja
ISVU: 124376•5 ECTS•Ljetni semestar
Osnovne informacije
- Organizacijska jedinica
- Odsjek za pedagogiju
- Satnica
- Predavanja: 30 sati
- Seminar: 30 sati
Nastavnici
Cilj
Kolegij bi trebao osigurati stjecanje najnovijih spoznaja o kurikulumu ranog odgoja te njegovim značajkama i posebnostima.
Sadržaj
- Tijekom prvog susrata studente će se okvirno upoznati sa sadržajem kolegija, popisom literature, planiranim metodama rada i njihovim obvezama u svezi kolegija. Posebno će se naglasiti vrijednost dvosmjerne komunikacije i njihovog aktivnog sudjelovanja u realizaciji kolegija, u smislu redovitog prisustva nastavi, uključivanja u rasprave, predlaganja novih oblika rada i nove literature i slično. Upoznat će ih se i s organizacijom terenske nastave kao i njihovim obvezama u tome.
- Specifičnosti kurikuluma ranog odgoja, nedjeljivost procesa njege, odgoja i učenja djece rane dobi (predavanje, rasprava, praktikum). Dogovor i priprema za terensku nastavu.
- Terenska nastava: − promatranje različitih odgojno-obrazovnih aktivnosti s djecom rane i predškolske dobi u vrtiću − uočavanje nedjeljivost procesa njege, odgoja i učenja male djece − uočavanje fleksibilnosti u organizaciji cjelokupnog odgojno-obrazovnog procesa
- Meta-orijentacije kurikuluma ranog odgoja
- Karakteristike učenja djece rane dobi i tvorba kurikuluma
- Terenska nastava– posjet ustanovi ranog odgoja; − promatranje autentičnih organizacijskih uvjeta u njoj ("vidljiva realnost" vrtića) − uočavanje utjecaja materijalnog i socijalnog okruženja na kvalitetu učenja djece rane i predškolske dobi − uočavanje utjecaja vremenske fleksibilnosti u organizaciji odgojno-obrazovnog procesa u vrtiću − uočavanje različitih dimenzija prakse u vrtiću koje odražavaju meta-orijentaciju kurikuluma
- Tvorba kurikuluma ranog odgoja, sukonstruiranje kurikuluma
- Povezanost tvorbe kurikuluma s istraživanjima odgojno–obrazovne prakse, posebice akcijskim i etnografskim istraživanjima. Dogovor za terensku nastavu.
- Terenska nastava – posjet jednoj ustanovi ranog odgoja; − razgovor s praktičarima o potrebi i načinima istraživanja odgojno-obrazovne prakse i kurikuluma ranog odgoja − uočavanje uloge dokumentiranja aktivnosti djece u organizaciji okruženja
- Humanistički pristup razvijanju kurikuluma, otvoreni, razvojni, dinamični, integrirani kurikulum
- Odnos kurikuluma, kulture i konteksta odgojno–obrazovne ustanove
- Montessori, Waldorfski kurikulum
- Reggio kurikulum
- Zaključna razmatranja
- ZAVRŠNI ISPIT
Ishodi učenja
- Na temelju zadanih modela i načela konstruirati i kritički prosuđivati kurikulum na razini odgojno-obrazovne ustanove
- Organizirati i kritički vrednovati odgojno-obrazovni rad uvažavajući prava djeteta
- Planirati, izvoditi i vrednovati pedagoške projekte
- Planirati, izvoditi i vrednovati nastavni proces
- Osmisliti i primjeniti tehnike procjenjivanja i ocjenjivanja postignuća učenika
- Procjeniti, analizirati i interpretirati socijalne odnose u odgojno-obrazovnoj ustanovi
- Upravljati pedagoškim resursima odgojno-obrazovne ustanove
- Demonstrirati vještinu komuniciranja informacija, ideja, problema i rješenja u profesionalnom kontekstu na razini tima te jasno i nedvosmisleno komunicirati sa subjektima odgojno-obrazovnog procesa (roditelji, nastavnici, učenici)
- Kritički prosuđivati i evaluirati odojno-obrazovnu praksu
Metode podučavanja
− predavanja
− seminari i radionice
− samostalni zadaci
− mentorski rad
Metode ocjenjivanja
Da bi uspješno položili ovaj predmet, studenti moraju zadovoljiti prolazni prag u svih pet navedenih područja:
− pohađanje nastave
− seminarski rad
− kritički osvrt
− pismena analiza
− pismeni ispit
Obavezna literatura
- Elliot, J, (1998), The Curriculum Experiment. Buckingham: Open University Press.
- Miljak, A. (2007), Teorijski okvir sukonstrukcije kurikuluma ranog odgoja.U: Previšić, V. (ur), Kurikulum. Zagreb: Zavod za pedagogiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Školska knjiga, str 205.-252.
- Slunjski, E. (2011), Kurikulum ranog odgoja – istraživanje i konstrukcija. Zagreb: Školska knjiga (odabrana poglavlja)
- Slunjski, E. (2012), Tragovima dječjih stopa. Zagreb: Profil.
Dopunska literatura
- Datnow, A., Hubbard, L., Mehan, H. (2002), Extending Educational Reform, From One School to Many. London and New York: Routledge Falmer.
- Jordan, B. (2004): Scaffolding Learning and Co- construction Understanding. In: Anning, A., Cullen, J., Fleer, M. (eds.), Early Childhood Education. London: Sage. pp. 31 – 43.
- Slunjski, E. (2006): Stvaranje predškolskog kurikuluma u vrtiću – organizaciji koja uči. Zagreb, Čakovec: Mali profesor, Visoka učiteljska škola u Čakovcu. (odabrana poglavlja)
- Dostupna periodika